Scrub Dosyası – 1

body-scrubsMerhaba, kendimi açıklamaya geçmeden önce yukarıdaki resim için tüm hemcinslerimden özür diliyor, bay okurlarımın teşekkürlerini ise resmen kulaklarımda hissediyorum. Keşke hepimiz böyle vücutlara sahip olsak, evet! 🙂

İkinci paragrafı da neden bu postu yazdığımla ilgili harcayıp hemen anlatmak istediklerime geçiyorum. Malumunuz “Gezi Parkı Direnişi” ülkenin dört bir tarafında halen devam etmekte. Ben de bir çok blog yazarı gibi bu süreç boyunca sokaklara çıkmak, sesimi duyurmak, gerek yardım etmek, gerek kayıpları anmak niyetindeydim. Hepsini yaptım, bir çok güzel anım birikti, hiç tanımadığım insanların kaybına ağladım ancak hayatımın en çok gurur duyacağım haftasını yaşadım. Hala yaşamaya devam ediyorum. Ancak bu dönemin pms’ime denk gelmesi, sınav haftamın yaklaşması ve yukarıda bahsettiğim üzere, direniş nedeniyle sürekli yüreğim ağzımda geçen geceler nedeniyle çok bunaldım ve kendime ayırdığım bir saatte, en azından en çok rahatladığım şeyi yapmak istedim, o da blog yazmak!

Gelelim Scrub meselesine. Daha önce Scrub kullanma alışkanlığı olmayan ve ürün bitirmek için uğraşan bendenizin nasıl bir deliye döndüğünü anlatacağım birazdan sizlere. Body Scrub’ların bayanlar ve baylar açısından neden gerekli olduğunu da anlatayım diyorum dilim döndüğünce.

Body Scrub nedir, ne işe yarar?

Body Scrub dediğimiz ürün temelde cildin üzerindeki ölü hücreyi temizleyerek cildi nemlendirmeyi amaçlar. Bu amaçla diğer temizleyici ürünlerden daha katı ve partiküllü bir yapıya sahiptir. Bu partiküllerin su ile temas ettiğinde erimemesi uygulanan baskıyla beraber ölü deriyi toplaması beklenir. Bunun yanında scrublar yağlı ürünlerdir. Hem partiküllerin deri üzerinde kayması hem de açılan gözeneklerin nemlendirilmesi için peeling’lerde karşılaşamayacağınız kadar yağ barındırırlar.

Peeling ile Body Scrub farkı nedir?

Öncelikle bu konuda uzman olmamak ve kimyasal içerik farklarını bilmemekle beraber, kendi gözlemlerimden yola çıkarak sizlere farkı açıklayayım; Peeling ürünler de tıpkı Scrub’lar gibi partiküllü ve heterojen yapıya sahiptir ancak peeling’lerin barındırdığı partiküller genellikle çok daha yumuşak yapıya sahiptirler. Aynı zamanda bir çoğunda suda çözünebilme özelliği vardır. Peelingler genel amaç itibariyle temizleme odaklı ürünlerdir ve sıvı veya sıvıya yakındırlar. Likit sayabileceğimiz peeling’ler o kadar çok ki!

Scrub’lar ise aslında Türk kültüründen alışkın olduğumuz kese eylemini biraz daha Avrupai ve hijyenik yapma çabasından geliyor. Çok daha katı bir baz içindeki çok daha sert parçacıklar ile vücudunuza fazla baskı uygulamadan masaj yapıyorsunuz. Böylece vücudu tahriş etmeden (ki kese bu açıdan çok riskli) ölü deriyi alarak gözeneklerinizi açıyor, yağ sayesinde de vücudunuzu nemlendirebiliyorsunuz. En azından ürünün kıvamını anlayabilmek için kendi kullandığım scrub’ın resmini aşağıya bırakıveriyorum:

IMAG0364

Bir kadın neden Body Scrub kullanmalıdır?

Aslında bugüne kadar bu alışkanlığı edinmediğim için kendimden utanır bir halde ifade ediyorum ki benim gibi bacak derisi   kıl dönmesi ve batık gibi problemlere fazlaca yatkın kişiler için dünyanın en büyük nimeti kendisi. Bayanlar bilir ki tavuk derisi olarak tabir edilen bir ten çeşidi vardır ki ben de o gruba aidim. Çok fazla batıkla uğraşmak için zamanım olmadığından olduğu gibi bıraktığım bu cilt problemi tamamen scrub ile ortadan kalkabiliyormuş meğerse 🙂 Bunun yanında epilatörlerin çokça batığa sebep olduğunu hepimiz artık öğrenmiş durumdayız. Epilasyondan önce yapılan scrub’ın çok daha pürüzsüz bir epilasyona yardımcı olduğunu ve üstelik epilasyondan sonra da batık problemini çok çok aza indirdiğini gururla bilgilerinize arz ediyorum! (evet, bu konuda inanılmaz mutluyum!)

Bir de kan dolaşımı yararı var tabii. Biz bayanların diğer büyük iki sorunu da çatlaklar ve selülit. Ben bugüne kadar oluşmuş çatlaklara kesin bir çözüm bulabilmiş değilim (sizlerden bulanlar varsa ve paylaşırsa çok mutlu olurum :)) ancak bundan sonra oluşabilecek çatlakları önlemenin tek yolu kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlamak. Tabii büyük ölçekli kilo değişimlerini dışarda tutuyorum. O zaten baş düşmanımız 🙂 Aynı şekilde selülite sebep olan yağ hücrelerinin de sürekli kanda akışını sağlayarak bacaklarda tutunmalarını engelleyebiliyoruz! Body scrub’ların sahip olduğu partiküller, yaptığımız basınçla da birleşince kan dolaşımımızı hızlandırıyor.

Peki ya bir bay neden body scrub kullanmalı?

Erkek cildi ve kadın cildi arasında pH değerleri açısından farklılıklar vardır ki erkek ciltleri genel itibariyle kadın ciltlerinden daha yağlıdır. Bu nedenledir ki sürekli sakal traşı olmak zorunda kalan baylarımız batık, sivilce gibi problemlere göğüs germek durumundadır. Henüz sakallar tam uzamadan yapılan body scrub’ın sivilce ve batık problemlerine yardımcı olacaktır. Bunun yanında kabul edin ki baylar, öyle nemlendirici falan kullanmıyorsunuz. En azından duşa girdikçe yapılan scrub sizin yerinize cildinizi nemlendirsin 🙂

IMAG0363

Ben bu minik sayesinde her duşta scrub kullanma alışkanlığını edindim bile. Onlarca markanın, onlarca içerikte scrub’ları var ama mümkün olduğunca bitkisel ürünler seçmenizi tavsiye ederim. Cilde bu denli temas eden ürünlerde dikkatli olmakta fayda var diye düşünüyorum 🙂 Buna ek olarak Scrub dosyası, ev yapımı tarif ile bu hafta devam edecek gibi görünüyor.

Şimdi konuya tekrar dönersek; durmak yok direnişe devam! 🙂

Advertisements
1 comment
  1. merve said:

    Bilgi için teşekkürler, güzel bir yazı olmuş 🙂 sevgiler..

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: