Haftanın Mükemmel İkilisi / Perfect Couple of the Week

IMAG0568_20130724153108826

Merhaba! Bugün alışkın olduğumuz günün ojesi yerine haftanın ikilisine yönelmiş bulunuyoruz 🙂 Bunun sebebi de bu iki bebeğe aşık olmam sebebiyle artık başka oje süremeyişim. İkisinin de çok uyumlu renkler olmasına ek olarak geçen yaz ortaya çıkan neon modasının son bulmasıyla, nude topraklara geri dönüşümüze birer örnek olmaları da beğenimin nedenleri arasında.

Hi! Today, I’ll be recommending you two nail polishes that i have used for a week.  I’m in love with these two babies and i don’t polish anything else. For the reason that the end of neon polish trend, we turn back nude tones. And these two, are the best samples of that turn 🙂

IMAG0569_20130724152952551İlk oje Rimmel London‘a ait 710 numaralı Chic and Cheerful isimli oje. Çok tatlı lila alt tonlu bir gri. Yaz için düz siyahlar, bordolar yerine böyle daha yumuşatılmış koyu renkleri daha çok seviyorum ben. Toprak tonlarına olan büyük aşkım da buna sebep olabilir tabii. Rimmel London’a ait fırça problemini bu ojede de yaşadım açıkçası. Büyük fırça benim gibi küçük elli insanlar için büyük bir dezavantaj :/

First polish that I’ll be recommending is Rimmel London, 710. It has a name that “Chic and Cheerful” I don’t prefer black and dark maroon in summer time so smoothed tones are more suitable for me. Also, i have a crush on nude ones. This polish has a lilac sub-shade and it appears like grey on nail. But there is a negative side of Rimmel London, i hate its gross brush. 

IMAG0570_20130724153211543İkinci ojemiz ise Pastel. Bu tatlı somon rengi beklentimin çok üzerinde pigmentli ve opak. Benzer ojelerde yaşanan tırnağın belli olması bu oje ile yaşanmıyor yani 🙂 Bu tatlı somon renginin numarası ise 73. Bronzlaşmış ellere çok yakışacağını tahmin ediyorum ve mint yeşillerine, açık mavilere güzel bir alternatif olduğunu düşünüyorum.

And the second one is Pastel. It’s an adorable salmon pink and it’s highly pigmented and opaque than i expected. The number of this polish is 73. I guess that it will be suitable with sunburned hands 🙂 Also, it’s a great alternative for mint green or light blue.

IMAG0567_20130724152756094

Umarım siz de benim gibi tonlarını çok beğenmişsinizdir. Tıpkı bu renkler gibi bana önerebileceğiniz güzel yaz önerileriniz varsa, yorum bırakmak için yazının başlığının hemen altında butonu bulabilmeniz mümkün 🙂 Buna ek olarak Bloglovin’den takip etmeyi de unutmayın! 🙂

I hope you like their shades like me. If you have suggestions for summer, you can find a button under the title of the post 🙂 In addition to this, don’t forget to follow me on Bloglovin!

__

Twitter: @Burninsupernova

Instagram: burninsupernova

Mail: dilsahdeniz@yahoo.com

Follow on Bloglovin

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: