Etsiz Pazartesi! / Meatless Monday!

Merhaba! Bugün ürün tanıtmak ya da makyaj hakkında konuşmayacağım. Yeni uygulamaya başladığım ve çok beğendiğim bir kampanyayı sizinle paylaşacağım. Beni bilenler nasıl bir et canavarı olduğumu ve etsiz öğün geçirmediğimi bilir. Kahvaltıda kebap yiyen biri olarak ben bile bu kampanyayı bu derece sevdiysem, eminim siz de uygulamak için gönüllü olursunuz 🙂

Hello! There’ll be no review or makeup today. I’ll promote a campaign that I’ve just discovered. Everyone knows, I am a meat monster haha! I eat meat in almost every meal. If I can do it, I am sure you can do easily.

2003 yılında Avrupa Birliğinin yayınladığı çevre raporunda sera gazı salınımının %18’lik bir payının “et üretimi ve tüketimi” kaynaklı olduğu bildirilmiş. İşte “Etsiz Pazartesi” orijinal adıyla “Meatless Monday”in çıkış noktası da burası olmuş. Bunu sadece hayvanların kesilmesi olarak algılamak yanlış olacak. Et ürünleri endüstrisini bir bütün halinde hayal etmeliyiz; küresel olarak artan et tüketimi, et fabrikaları, hayvanların teknolojik üretim nedeniyle daha az alana sahip olması, enerji tüketimi, sera gazı salınımı, kanser riski ve yem olarak kullanılan tahılların üretimiyle ilgili sorunlar. Bir de Amerika’nın korkulu rüyası obezite var tabii.

In 2003, EU published an environmental report. This report states that %18 of greenhouse effect is caused by the production and consumption of meat. It’s the point of “Meatless Monday.” It’s not only decrease in cutting of animals. Imagine the whole picture; Incerasing meat consumption, meat factories, modernization of production, energy consumption, greenhouse effect, cancer risks and absolutely obesity problem of America.

etsiz pazartesi 1

Amerikalı ünlü reklamcısı Sid Lerner’ın koyduğu bu isimle ülkesinde bu kampanya büyük ses getirdi. Okullar, kantinler, kamu sağlığı kuruluşları bu kampanyayı hemen benimsedi ve pazartesileri için özel menüler geliştirdi. Bugün 27 ülkeye yayılan bu trend yönetmen James Cameron, televizyoncu Oprah Winfrey, model Kate Moss, oyuncu Jessica Simpson gibi ünlülerden de destek görüyor.

Famous American marketing expert Sid Lerner named it. Schools, canteens, publich health foundations supported this campaign and developed new menus for mondays. James Cameron, Oprah Winfrey, Kate Moss, Jessica Simpson and 27 countries stand up for Meatless Monday.

Üstelik çoğu ülke artık bunu bir devlet politikası haline getirmiş durumda. Bu sayede bir ayda 4 gün sera gazı salımını yarı yarıya düşürmüş, et tüketimini neredeyse sıfıra indirmiş, vatandaşlarını katı yağ ve kanser etkisinden kurtarmış oluyor.

Not only that, most of these countries made this trend their new government policy. By this means, 4 days in a month they increase greenhouse gas emission in half and protect their citizens from cancer and saturated fat.

etsiz pazartesi 2

Türkiye’de de son zamanlarda destek bulan bu kampanya için ete küsmeniz gerekmiyor. Sadece haftanın bir günü 3 öğün boyunca et tüketmemeniz yeterli! Bu minik molanın vücudunuz için de ummadığınız kadar yararlı bir detoks olacağını unutmayın. Kalbiniz ve sindirim sisteminiz size pazartesi günleriniz için duacı olacaktır.

You don’t have to be cross with meat. Only one day in a week, you shouldn’t eat meat in every meal. This mini break will be a perfect detox for your body. Your heart and digestive system will be greatful!

Modern hayatın karmaşasında doğa için hiçbir şey yapamadığınızdan ya da sağlıklı beslenemediğinizden mi şikayet ediyorsunuz? İşte size mükemmel bir pasif destek fırsatı! Etsiz Pazartesi için daha fazla bilgi edinmek adına kendilerine ait sosyal medya hesaplarını da ekliyorum. Önce dünyamıza, sonra kendinize iyi bakın!

I’m adding social media accounts for Turkish Meatless Monday and official website of the campaign. Take care of your world, and your body!

etsiz pazartesi 3

Meatless Monday Official Website

Etsiz Pazartesi Facebook Hesabı

Etsiz Pazartesi Twitter Hesabı

Etsiz Pazartesi Blog

__

Twitter: @burninsupernova

Instagram: burninsupernova

Follow on Bloglovin

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: